ΣTİKA

 

 

 

ETİKA DANIŞMANLIK VE EĞİTİM LTD. ŞTİ.

KURUMSALLAŞMA & AİLE ANAYASASI VE ISO SİSTEMLERİ

HAKKIMIZDA HİZMETLERİMİZ BASINDA ETİKA  YAYINLAR İLETİŞİM

Kronometre, DiÅ?liler, IÅ?, Ã?alıÅ?ma Zamanı

AİLE ŞİRKETLERİ VE 25 ADIMDA KURUMSALLAŞMA


(Yazılar kaynak gösterilerek kullanılabilir) 
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu

Türkiye’de kurulan her 100 şirketten 90 ı aile şirketi kapsamında kurulmaktadır. Sermayenin aile içinde kalması ve birbirini tanıyan bu insanların beraber çalışmak istemesi ve kendi aile gruplarının kalkınmasına katkı da bulunmaları gayet doğaldır.

Türkiye’de aile şirketleri son yıllarda yeniden yapılanmaya gitmekte ve sıkıntılarını kendi bireysel yöntemleriyle çözmeye çalışmaktadır. Bireysel önlemler sorunları bırakın çözmeyi, sorunları daha da içinden çıkılmaz hale getirmektedir. Yaptığımız tüm çalışmalarda gördüğümüz en önemli sorun yetki devri sıkıntısıdır. İnsan kaynaklarından başlayarak satın alma, ürün ya da hizmetin sunulması, pazarlama, müşteri bulma, sorun çözme, finans gibi konuları da üzerlerine vazife gibi gördüklerinden şirketler adeta kaosa sürüklenmekte ve çalışan moralsizliği ve müşteri memnuniyetsizliği her geçen gün artmaktadır.

Aile şirketlerinin özellikle bu iki konuda ki başarısızlığı onları kendilerinden sonra işin başına geçecek aile üyelerinin şirkete adaptasyonlarını zorlaştırmakta ve şirketlerin kötüye gidişlerini hızlandırmaktadır. Aile şirketi mensupları gerçekten başarılı ve gelişmiş bir şirket oluşturmak istiyorlarsa Türkiye’de pek de uygulanmayan fakat uygulandığında da oldukça başarılı sonuçlar vermiş olan 25 adımlık kurumsal yönetim modelini uygulamaları kendi çıkarlarına olacaktır. Tüm aile şirketlerinin sorunları ve bu sorunların çözümü bu 25 adımlık çalışma planında görülebilecek ve başarılı kurum olma yolunda basamaklar birer birer aşılacaktır.

Türkiye’de pek çok şirkette bu adımların bazıları uygulanmakta fakat bütünüyle uygulanmamaktadır. 25 adımın ilk basamağı kurumsal yönetim ve gelişim temsilcisinin belirlenmesiyle başlar ve kapanış toplantısının yapılmasıyla son bulur. İçindeki tüm maddeler birbiriyle bağlantılıdır. Pazarlama, kurumsal risk planlaması, müşteri memnuniyeti, çalışan memnuniyeti, insan kaynakları gibi konu başlıklarının bu çalışmada bulunduğu düşünülürse bu tür bir çalışmanın şirketlere neler sağlayabileceğini tahmin edebilirsiniz. Yapılan tüm çalışmalar büyük bir titizlikle yürütüldü takdirde başarı kaçınılmazdır.

25 adımda kurumsallaşma çalışmasına şirket sahiplerinin ve yönetimin katkısı zorunludur. Üst yönetim bu çalışmalara katkı verdiği takdirde bu çalışma şirketi hedeflerinin önüne geçirecektir. Şirket sahipleri, şirketlerinin özelini danışman firmalara açmak istememektedir. Bu konuda haklı oldukları da aşikârdır fakat unutulmamalıdır ki bu konuda güvenebilecekleri kuruluşu bulmak da onların görevidir. Kurumsallaşma uygulamasını istemeyen tek bir aile üyesi, bütün yapılanları çok rahat bir şekilde sabote edebilmekte ve gelişmeleri baltalayabilmektedir. Bu yüzden ortak karar alınması ve değişime tüm aile bireylerinin inanması zorunluluk arz etmektedir.

Aile şirketlerinde son nesil olarak işin içine giren bireyler sıkıntılarının her geçen gün artmasından ötürü işlerini devretmeye, bırakmaya veya başka bir iş kurmaya çalışmaktadır. Bizlere her gün bu son nesil mensuplarından telefonlar ve mailler gelmektedir. İşin garip tarafı son nesli işin başına geçirmek isteyen aile büyüklerinden bu tür taleplerin bizlere oldukça az gelmesidir. Yeni nesil şirketlerini geliştirmek ve çağa ayak uydurmak isterken, eskiler diyebileceğimiz aile büyükleri ise kendi durumlarını muhafaza etmeyi bir erdem gibi görmektedirler. Son neslin sahibi oldukları şirketlerinde, aile büyükleri kadar sözleri geçmediği için de her şey eskisi gibi devam edip gitmektedir.

Gelişen toplumlarda gelişime direnmek anlamsız ve gereksizdir. Üzülerek belirtmeliyim ki bunu anlamak çok zor değildir ama bazen bunları anlamak için ya krize girmek ya da iflasa gitmek gerekiyor.


 

Fevzi Kostak
Yönetim ve Kalite Uzmanı

kostak@etikadanismanlik.com

 

 
© 2006 Tüm hakları saklıdır. | Tasarım ETİKA