ΣTİKA

 

 

 

ETİKA DANIŞMANLIK VE EĞİTİM LTD. ŞTİ.

KURUMSALLAŞMA & AİLE ANAYASASI VE ISO SİSTEMLERİ

HAKKIMIZDA HİZMETLERİMİZ BASINDA ETİKA  YAYINLAR İLETİŞİM

Stock Exchange, Kar, Patlama, IÅ?adamı

KRİZ ORTAMINDA KOBİLERE TAVSİYELER
(Yazılar kaynak gösterilerek kullanılabilir) 
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu

Kobi olarak kriz ortamı sizi de etkilediyse aşağıdaki tavsiyelere kulak vermeniz yararınıza olacaktır. Bu tavsiyeler şirketinizi kanatlandırıp uçurmasa da sizlere faydasının dokunacağı kesindir.

İlk üzerinde durmamız gereken konu ürettiğiniz ya da üretmeden sattığınız ürün ya da hizmetlerinize güvenip güvenmediğiniz sorusudur. Gerçektende Türkiye’de birçok kuruluş sattığı ya da ürettiği hizmete güvenmemektedir. Sizler güveniyor musunuz?  Güvenmiyorsanız hemen o işi derhal bırakmanız yararınıza olacaktır. Güveniyorsanız ve bu sıkıntılı dönemlerden yaralanmadan çıkmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyeler sizlere yardımcı olacaktır.

Ürün ya da hizmetinizin en önemli, en dikkate değer yanı nedir? Örneğin sağlamlığı, ergonomik oluşu, ucuz olması, kapsamlı olması vb. Bu soru bizim için önemlidir. Ön plana çıkarmanız gereken noktalardan biride budur. Ürün ya da hizmetinizi tanımaya çalışın. Onu tanıtırken bu noktalara vurgu yapmayı ihmal etmeyin. Çoğu zaman vurgu yapılan noktaların eksik, yanlış ve inandırıcılıktan yoksun olduğu görülmektedir. Bazen bu noktaları ispat etmeniz gerekebilmektedir.

            Hangi pazara hitap ediyorsunuz? Bu sorunun cevabı sizin hangi sektörlerle ilişkide olduğunuzu ve hangi kuruluşlarla diyalog içinde olmanız gerektiğini önceden saptamanızı sağlar. Örneğin bina dış cephe imal ediyorsunuz ya da ithal ediyorsunuz.  Sizin pazarınız ne, kimler size müşteri olabilir. Sizin ürününüze kimlerden talep geliyor? Bu sorulara cevap bulun ve Pazar payınızı artırmaya çalışın. Potansiyel müşterilerinize ulaşın.

Kriz ortamında durursanız batarsınız.

Rakiplerinizi mutlaka bilin. Rakiplerinizi listeleyin ve özelliklerini bilin. Hangi şehirde hizmet veriyorlar, sermaye güçleri nedir, müşterileri kimdir. Bugün birçok web sitesinde şirketlerin referansları mevcuttur. Gerekirse onların müşterilerine ulaşın. Teklif verin, rakiplerinizin tekliflerini öğrenmeye çalışın. Bu müşterilerle aynı işi yapan tüm firmaları önceden belirleyin sırayla hepsine ulaşın. Bu araştırmaları yurtdışındaki firmalara da yapabilirsiniz. Gerekirse şirketinizden bir kişiyi rakiplerinizi incelemesi için görevlendirin. Bu kişi yeni teknolojiyi ve tüm iyileştirmeleri takip edebilecek biri olmalı.

Kıyasıya rekabetin yaşandığı bu ortamlarda zamanın kıymetini bilin ve zamanı iyi kullanın.

Diğer bir önemli konu başlığımız. Şirket sahiplerinin şirkete olan katkılarının artırılmasıdır. Şirkete uzaktan bakan, kârı paylaşan ama hiçbir sıkıntıya katlanmayan ortakların, şirketle olan ilişkilerine bir şekil verilmek zorundadır. Bu tür kuruluşlar sırtlarında bazen kambur taşır gibi ortak taşımaktadırlar. Biran önce şirketin üst yönetimini tekrar şekillendirmeye başlayın. Müşteriyle ilişki kurmayan, imalata girmeyen, finans sıkıntısında destek olmayan tüm ortaklarla ilişkinizi tekrar gözden geçirin.

Taşıyamayacağınız yükü yüklenmeyin.

Sürekli araştırmalar yapın. İşinizin içindeki angarya diye tabir ettiğimiz çok gerekli olmayan ve sıradan bir personelin yapacağı işi kendiniz yapmayın. Sürekli araştırma yapın. İşinize benzer işleri araştırın ve yeni fikirler üretmeye çalışın. Bu çok kolay değildir ama yapmak zorundasınız. Müşterilerle iletişimi artırıp sunmuş olduğunuz ürün ya da hizmetlerde ne gibi değişiklik yapabileceğinizi onlarla konuşun. Onlardan çok farklı bilgiler alacağınıza emin olabilirsiniz.

Araştırma yapmayan şirketlerin geleceği yoktur.

Masraflarınızı kısın. Son model lüks arabalar, lüks konutlar ve site masrafları, gereksiz istihdam( çoğunlukla akraba ve yakın dostlar vasıtasıyla işe alınanlar) vb. tüm masraflarınıza bir çekidüzen verin. Bugün Türkiye’de BMW, Mercedes marka arabaları olan birçok kişi arabasına benzin koyacak para bulamıyor. İlginçtir krize girmiş, likitide sıkıntısı çeken birçok şirketin patronları kendi lüksünden taviz verememektedirler.

Masraflarınızı belirleyin. Tüm masraf kalemlerini teker teker yazın. Görünmeyen kalemleri dikkate alın. Yaz aylarında ısınma masraflarınız olmaz ama kış aylarında ısınma masrafınız olacaktır. Kışın elektrik kullanımı artacaktır. Servis ya da yakıt masraflarınızın durumunu belirleyin ve önlemlerini araştırın.

Ayağınızı yorganınıza göre uzatın.

Ürettiğiniz ürünlerle depolarınızı doldurmayın. Gerekirse geçici olarak üretimi yavaşlatın. Günümüzde birçok şirket çalışanlarını işten çıkarmaktadır. Bu da plansız ve başarısız patron ve idarecilerden kaynaklanmaktadır. Başarılı lider ya da yönetici, gereksiz personeli istihdam etmez. Çok sıra dışı bir olay yaşanmadığı takdirde işten çıkarmalar başarısızlıktır.

Depolarlarda malınızın çok olması şirketlerinizin başarısızlığıdır.

Para kazanmayan bölüm ya da ürettiğiniz malları belirleyin. Para kazanmayan ve zararı olan tüm faaliyetlerden kurtulun. Gelecekte umutlu olduğunuz işlerde devam edebilirsiniz.

Hatada ısrar olmaz.

Marka çalışmasına gecikmeden başlayın. Bunun için interneti ve diğer tanıtım olanaklarına hız verin. Tüm pazara kendinizi tanıtın. Müşteri ziyaretlerinizi artırın. Sektörünüzde şirketinizi tanımayan kalmasın. Bunun yukarıda da belirttiğim gibi tüm personeli hatta şirket ortaklarını en verimli şekilde kullanın. Kriz var diye şirketinizi hemen kapatacak veya üretimi durduracak mısınız? Hemen yıkılmayın!

Unutmayın, dünya dönüyor, çalışmaya devam.

 

Fevzi Kostak
Yönetim ve Kalite Uzmanı

kostak@etikadanismanlik.com

 

 

 
© 2006 Tüm hakları saklıdır. | Tasarım ETİKA